Katarzyna Kornaus

Mgr psycholog, w Centrum Psychologicznym „Kompas” pracuje z dziećmi i młodzieżą (oraz ich rodzicami). Zajmuje się także psychologią sportu.

O sobie pisze tak:

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z rodzicami, dziećmi i młodzieżą .

Na co dzień pracuję w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. Współpraca z uczniami daje mi wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy widzę, że prowadzone rozmowy dają moim podopiecznym szansę na dostrzeżenie własnych emocji, próbę zrozumienia siebie. Otwierają im drogę do poszukiwania własnej tożsamości oraz dawania sobie przyzwolenia na współczucie, akceptację i wyrozumiałość względem samych siebie.
W przypadku przedszkolaków, nie ma niczego wspanialszego, niż patrzenie jak się rozwijają, są chłonne wiedzy i nowych doświadczeń. Każdy najmniejszy postęp jest dla mnie wielkim sukcesem, który zawsze staram się podkreślić – zarówno samemu dziecku jak i osobom z nim pracującym.

Prowadzę terapię psychologiczną Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, która poświęcona jest dzieciom do momentu rozpoczęcia przez nie nauki szkolnej. Trafiają do mnie dzieci przejawiające różne trudności, zarówno w sferze fizjologicznej, jak i psychicznej, które mają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Od lat prowadzę treningi sportowe dzieci, co jest dla mnie dodatkową szansą na przyjrzenie się ich zachowaniom w innych warunkach, niż szkolne. Możliwość obserwacji młodych zawodników daje mi sposobność na poszerzanie wniosków, nabieranie nowych, dodatkowych doświadczeń i kontakt z młodzieżą w bardziej swobodnych warunkach.

Ponadto prowadzę rozmowy z rodzicami, udzielając rad i wskazówek z zakresu poradnictwa wychowawczego oraz udzielam wsparcia emocjonalnego. Spotykam się z nastolatkami pracując m.in.: nad budowaniem ich poczucia własnej wartości, radzeniem sobie z lękami, trudnymi myślami i problemami z akceptacją rówieśniczą, odkrywania własnej tożsamości. Prowadzę obserwacje dzieci przedszkolnych, wtedy gdy rodzic przychodzi z pytaniem lub niepokojem dotyczącym funkcjonowania dziecka w domu czy przedszkolu.

Miałam również przyjemność prowadzić ćwiczenia ze studentami na radomskiej AHNS z zakresu psychologii.

Prywatnie jestem mamą 4,5 letniego chłopca, który jest moim największym Szczęściem. Uwielbiam biegać, słuchać różnorodnej muzyki i spędzać czas z ludźmi.

Ukończyłam wiele kursów, m.in. : zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży, trening regulacji emocji, komunikacja AAC u dzieci z autyzmem, jak wzmacniać odporność psychiczną dzieci i młodzieży i inne.

Wciąż poszerzam swój warsztat by jak najlepiej pomagać dzieciom i ich rodzicom.