Jak wybrać specjalistę?

W związku z pytaniami i wątpliwościami, które często się pojawiają, spróbuję dziś w skrócie wyjaśnić, co kryją podobnie brzmiące pojęcia, które nie zawsze są jasne i bywają ze sobą mylone. Czym się zajmuje psychiatra, psychoterapeuta, psycholog?

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – Kto jest kim? Czym się zajmuje? Jak dobrze wybrać?

Psycholog – to osoba 5 która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychologia to obszerna dziedzina nauki, a na studiach psychologicznych poruszane są różne jej aspekty, dzięki czemu absolwent może lepiej rozumieć zjawiska zachodzące w ludzkiej psychice. W zależności od wybranej na studiach specjalności psycholog może się zajmować np. psychologią sądową, psychologią reklamy, psychologią sportu, pracy itd. Ma podstawową wiedzę z wielu dziedzin psychologii, potrafi używać testów psychologicznych, nie musi jednak mieć doświadczenia w pracy z osobami wymagającymi pomocy psychologicznej, czy chorymi psychicznie. Jeśli wybierze specjalność z psychologii klinicznej zyska większą wiedzę na temat zaburzeń i form pomocy lub wparcia psychologicznego, często będzie to jednak wiedza teoretyczna, wymagane są zwykle jedynie krótkie praktyki, odbywane w rozmaitych miejscach.

Specjalista Psycholog Kliniczny – to psycholog, który ukończył dodatkowe 4 lub 5 letnie szkolenie, prowadzone często w szpitalach psychiatrycznych lub szkołach współpracujących ze szpitalami, podobne do specjalizacji, jaką zdobywają lekarze. W trakcie tego szkolenia psycholog zdobywa doświadczenie kliniczne i pogłębia swoją wiedzę i umiejętności z zakresu diagnostyki zaburzeń psychicznych a także wie zdecydowanie więcej o formach pomocy takim osobom. Mylący bywa fakt, że mianem psychologa klinicznego czasem określają się psychologowie, którzy zajmują się pracą z pacjentami wymagającymi pomocy psychologicznej. Warto jednak zwrócić uwagę, czy to jedynie specjalność w ramach studiów psychologicznych czy Specjalizacja z Psychologii Klinicznej.

Psychoterapeuta – to najczęściej psycholog (choć może być także absolwentem innych studiów humanistycznych), który ukończył lub jest w trakcie dodatkowego 4 letniego szkolenia psychoterapeutycznego w wybranym przez siebie nurcie. Częściowo jego wiedza pokrywa się z psychologiem klinicznym – musi bowiem posiadać wiedzę na temat zaburzeń psychicznych. Jednak zdecydowanie większy nacisk w jego kształceniu kładzie się na umiejętność prowadzenia psychoterapii – czyli profesjonalnej pomocy, opartej na relacji terapeutycznej, dla osób tego potrzebujących, także z diagnozą zaburzeń czy chorób psychicznych.

Psychoterapia może być prowadzona w różnych nurtach, które stosują nieco inne techniki i kładą nacisk na różne elementy ludzkiej psychiki, ale ich celem jest zawsze powrót do zdrowia psychicznego czy też równowagi lub poprawy funkcjonowania.

Do najpopularniejszych i najbardziej uznanych nurtów psychoterapii należą:

  • psychoterapia psychodynamiczna

  • psychoterapia systemowa

  • psychoterapia poznawczo-behawioralna

  • psychoterapia Gestalt

  • psychoterapia integracyjna (łącząca elementy różnych nurtów)

*W kolejnych wpisach postaramy się przybliżyć nieco poszczególne nurty psychoterapii.

 

– to lekarz, który ukończył specjalizację z psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży. W jego kompetencji leży stawianie diagnozy oraz przepisywanie leków czy wystawianie zwolnienia. Często u osób z zaburzeniami psychicznymi wskazana jest zarówno farmakoterapia (czyli przyjmowanie leków) jak i psychoterapia. Często więc psychiatrzy i psychoterapeuci ze sobą współpracują.

Pamiętajcie, że każdy pacjent/klient ma prawo pytać o to jakimi uprawnieniami dysponuje specjalista, do którego zwraca się o pomoc, jakie szkolenia ukończył i jakie jest jego doświadczenie. W naszym gabinecie pracują psycholodzy-psychoterapeuci różnych nurtów. Oferujemy różne rodzaje pomocy: psychoterapię dzieci i dorosłych zarówno indywidualna jak i dla par czy rodzinną, biofeedback. Zachęcam do zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

Anna Maj, psycholog, psychoterapeutka.